250 m² alanda otopark üzerindeki havuz kenarı için katta hafif dolgu uygulaması yapılması için ABS Kör Kalıp – Plus H65 cm tercih edilmiştir. Türkiye’de yenilikçi yapısal çözümleri lideri ABSYAPI’nın artık Türkiye’de ürettiği ABS Kör Kalıplarla ülkemiz ekonomisine sağladığı katkıyı arttırmaya devam etmektedir.


Proje Görselleri


ABS Kör Kalıp – Plus Nedir?

ABS Kör Kalıp sistemi kullanılarak katta hafif dolgu, ters kiriş dolgusu, peyzaj dolgusu, asansör holü dolgusu, otopark rampası, temel üzerinde dolgu veya mütemadi temel dolgusu yapılabilirken, sisteme ilave edilecek basit elemanlar ile havalandırılabilir temel oluşturulabilir, sistem modüler yükseltilmiş döşeme yerine kullanılabilir. Kör kalıp sistemi;

▶︎ Benzersiz lojistik ve nakliye tasarrufu; örneğin, 100 cm’lik dolguda 50 kamyonluk dolgu malzemesi yerine 1 kamyon kör kalıp yeterlidir!

▶︎ En hafif dolgu; geleneksel, malzemeli dolgulara kıyasla yapılabilecek en hafif imalattır; örneğin, 100 cm kesit yüksekliğinde, kubbe üzeri 5 cm beton kalınlığında toplam hacmin %90’ı boştur!

▶︎ En yüksek yük taşıma kapasitesi; kör kalıpların oluşturduğu yüzlerce kolon, kemer ve kubbe sayesinde oluşturulan betonarme yükseltilmiş döşeme çok yüksek bir yük taşıma kapasitesine sahiptir; örneğin, 100 cm kesit yüksekliğinde, kubbe üzeri 5 cm beton kalınlığında 55 kN/m2 hareketli yük dayanımı vardır.

▶︎İnşaat süresinde kısalma; üst katlardaki inşaat devam ederken dolgunun yapılmasına imkan tanır, dolayısı ile ciddi anlamda inşaat süresinde kısalma sağlar.

▶︎ Döşeme altı boşluğu; oluşturulan döşeme altı boşluğundan her türlü tesisat (elektrik, mekanik vb.) geçirilebilir; kolonlar arasındaki net açıklık 59 cm’dir.

▶︎ Kolay ve hızlı kurulum; ortalama 20 m2/adam-saat.

▶︎ Kademe ve rampa yapımı; istenilen boyda kesilebilen PVC kolonlar sayesinde her türlü kademe ve rampa yapılabilir.

▶︎ Kesintisiz beton yüzey; oluşturulan yüzey beton olduğu için üzerine daha sonra serbestçe her türlü zemin kaplaması yapılabilir, tuğla-gazbeton-alçıpan vb. bölme duvar oluşturulabilir.

▶︎ Isı ve ses izolasyonu; oluşturulan döşeme altı hava boşluğu ısı ve ses izolasyonu sağlar.

▶︎ Radon gazı ve nem bariyeri; doğal olarak havalandırılabildiği için toprak altında kalan kotlarda kullanıldığında radon gazını uzaklaştırır, nem ve rutubet oluşumunu engeller.

▶︎ Çevresel fayda; geri dönüşümlü malzemeden üretilen kör kalıplar projelere LEED sertifikası puanı kazandırır.

Daha fazla bilgi almak ve projelerinizde ABS Kör Kalıp sistemlerini kullanmak için bizimle bu linki kullanarak iletişime geçebilirsiniz.

ABS Kör Kalıplarla ilgili daha fazla bilgi için www.abskorkalip.com.tr‘yi ziyaret edebilirsiniz.